portal_linia

Nowe zasady refundacji aparatów słuchowych ? czy będzie lepiej?

Ocena użytkowników:  / 10
SłabyŚwietny 

Kluczowe zmiany dotyczące refundacji aparatów słuchowych zawarte w projekcie to m.in.:

zwiększenie dofinansowania do aparatów słuchowych (wzrost limitów cenowych: aparaty słuchowe na przewodnictwo powietrzne do 2000 zł ? dzieci, do 1000 zł ? dorośli; aparaty słuchowe na przewodnictwo kostne ? do 1800 zł ? dzieci i dorośli);

usunięcie zapisu uprawniającego do refundacji aparatu słuchowego na drugie ucho jedynie osoby czynne zawodowo;

skrócenie okresu czasu, z 5 do 3 lat, w przypadku dzieci i młodzieży do lat 26, po którym niedosłyszący może ubiegać się o dofinansowanie do kolejnego aparatu;

nadanie uprawnień specjalistom audiologii oraz foniatrii do wystawiania zleceń na refundowane aparaty słuchowe.

Niestety w projekcie zabrakło istotnej zmiany dotyczącej uprawnienia lekarzy pierwszego kontaktu do wypisywania kontynuacji zlecenia na aparat słuchowy, o co postulujemy  od lat. W naszej ocenie rozwiązanie to pomogłoby zredukować korupcje wśród lekarzy specjalistów, którzy często w zamian za wypisywanie zleceń żądają zapłaty od punktów protetycznych, czego konsekwencją są wyższe ceny aparatów słuchowych.

Bardzo cieszy nas korekta przepisów regulujących refundację aparatów słuchowych, jednak mamy obawy, czy NFZ zdoła sfinansować projektowane zmiany. Kompleksowa nowelizacja ww. rozporządzenia oraz pomyślna jego realizacja jest możliwa jedynie w sytuacji gdy budżet NFZ na zaopatrzenia dla niepełnosprawnych i przewlekle chorych będzie odzwierciedlał realne potrzeby - niestety tak nie jest. Aby wzrost dopłat oraz uzyskanie prawa do refundacji dwóch aparatów słuchowych faktycznie zmieniły trudną sytuację niedosłyszących, NFZ musi dysponować kwotą, która pozwoli na realizację zapowiedzianych zmian, bez ustawiania potrzebujących w wielomiesięcznych kolejkach oczekujących.

Tegoroczny budżet NFZ, zredukowany do sumy 789 631 tys. zł nie spowodował całkowitej likwidacji kolejek po refundację aparatów słuchowych.  Obawiamy się, że budżet NFZ na 2014 r. nie jest wystarczający dla pokrycia proponowanych przez resort zdrowia zmian (wzrost do sumy 835 544 tys. zł, czyli ok. 6% w stosunku do aktualnego budżetu na 2013). Apelujemy aby wyraźnie zwiększyć budżet NFZ na 2014 rok, tak aby zaprojektowane zmiany można było sfinansować w całości.

Text size
środa 2 wrzesień 2015
Dziś imieniny: Juliana Stefana

Copyright © 2015 StarszakiPlus.pl portal dla aktywnych 50+. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.