portal_linia

Z cyklu To moje ucho! Jak rozpoznać ubytek słuchu?

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 

Większość ludzi uważa, iż niedosłuch to sytuacja, gdy trzeba do pacjenta krzyczeć (najlepiej około 20 cm od ucha). Nic bardziej mylnego. Takie problemy występują przy głębokim uszkodzeniu słuchu ? czyli tylko w 5%  wszystkich  niedosłuchów (dane statystyczne zamieściłam w  pierwszym artykule). Większość problemów ze słyszeniem manifestuje się w sposób bardziej dyskretny. Pierwszym objawem jest pogorszenie nie słyszalności lecz zrozumiałości wypowiedzi. Na czym to polega? - słyszymy, że ktoś mówi, jednak nie do końca rozumiemy, co dokładnie zostało powiedziane. Słowa są nieczyste, zamazane, nieostre. W wielu przypadkach moi pacjenci myślą, iż społeczeństwo zaczęło mówić niedbale ? i owszem, co raz więcej osób mówi niewyraźnie, niechlujnie. Nawet ?zdrowe?  ucho odczuwa problemy ze zrozumieniem. Czasami z powodu otaczającego nas hałasu. Czasami jest to kwestia roztargnienia, problemów ze skupieniem. Jak więc poznać czy zaczyna nas dręczyć niedosłuch?

Posłużę się w tym miejscu ankietą zamieszczaną w broszurach dla pacjentów, produkowanych przez firmę OTICON (najstarszego i największego producenta aparatów słuchowych na świecie). Ankieta zawiera kilka pytań, na które każdy z nas powinien samemu sobie  odpowiedzieć. Oto one:

1. ?Czy ludzie wydają się bełkotać lub mówić bardziej cichym głosem niż zwykle??

2. ?Czy czujesz się zmęczony lub poirytowany po dłuższej konwersacji??

Przy nawet niewielkim niedosłuchu pacjenci muszą wkładać więcej wysiłku w zrozumienie rozmowy. Często towarzyszy temu pewien grymas ? marszczenie czoła, mrużenie oczu i nadstawianie jednego ucha.

3. ?Czy gubisz kluczowe słowa w zdaniach lub często prosisz rozmówców o powtórzenie wypowiedzianych zdań??

Człowiek ze zdrowym słuchem również sporadycznie prosi o powtórzenie ? jednak jeżeli widzimy, że zdarza nam się to częściej niż współrozmówcom, lub są oni poirytowani naszym problemem ? czas zbadać słuch. 

4. Czy gdy jesteś w grupie lub w zatłoczonej restauracji, masz trudności z nadążaniem za rozmową??

W przypadku niedosłuchu problemy ze zrozumieniem nasilają się, gdy ktoś mówi szybko ? przestajemy nadążać za rozmową. 

5. ?Czy hałasy w tle przeszkadzają Ci, gdy rozmawiasz z innymi ludźmi??

Problemy ze słuchem zazwyczaj znacznie pogarszają się w hałasie ? restauracja, sklep, spotkanie rodzinne.

6. ?Czy często musisz pogłaśniać telewizor lub radio??

Audycjom w radiu czy programom telewizyjnym najczęściej towarzyszy podkład muzyczny (niby w tle, niby cicho) ? sytuacje takie można uznać za hałas (patrz punkt wyżej). 

7. ?Czy masz trudności ze słyszeniem dzwonka do drzwi lub dzwonka telefonu??

W większości przypadków niedosłuch dotyczy  wysokich dźwięków (piszczących) przy częściowo lub całkowicie zachowanym odbiorze niskich (buczących, basowych) dźwięków. Problemem więc będzie usłyszenie gwizdków, czajników, dzwonków, świerszczy itp. 

8. ?Czy rozmowa telefoniczna sprawia Ci trudność??

9. ?Czy ktoś bliski sugerował już, że możesz mieć problem ze słyszeniem??

Chciałabym skupić się na chwile na ostatnim pytaniu. Nierzadko zdarza się, że moi pacjenci mieszkają sami. Głośno ustawiony telewizor nie przeszkadza takim osobom ? jednak może przeszkadzać sąsiadom. Niejednokrotnie też przyprowadzani są do mnie ?za ucho? mężowie czy żony przez swoich współmałżonków ? którzy obawiają się o własny słuch ze względu na głośno działające odbiorniki radiotelewizyjne. DRODZY PAŃSTWO!!! Nie bądźmy egoistami, myślmy o innych, nie narażajmy ich na utratę słuchu (lub ?nerwów?) tylko dlatego, że nie chce nam się iść zbadać słuch lub wstydzimy się naszych problemów!!!! Nie wymagajmy od rozmówców, aby do nas krzyczeli.

Kilkadziesiąt lat temu (a może jeszcze nawet kilkanaście) ludzie nie chcieli nosić okularów w obawie przed drwinami. Nie chcieli się przyznać przed samym sobą, iż nie są idealni, iż się starzeją. Bronili się przed myślą, że nie są w pełni sprawni. Natomiast w dzisiejszych czasach okulary traktuje się jak oznakę inteligencji, mądrości a nawet szacunku. Mam nadzieję, że tak samo już niedługo będziemy traktować aparaty słuchowe. W moich artykułach postaram się przełamać kilka stereotypów: aparat jest duży, brzydki, nieestetyczny, aparat oznacza, że jestem kaleką. Najnowsze aparaty słuchowe wyglądają jak gadżety, ozdoby, mają różne kolory ? poczynając od różowego poprzez beże, czernie kończąc na deseniu w zebrę.  Kiedyś jedna pacjentka powiedziała bardzo mądre zdanie: ?A czego tu się wstydzić. Wstydziłam się sytuacji, kiedy pięć razy pytałam o powtórzenie jednego słowa. Teraz chwale się koleżankom, że mam takie cacka na uszach?.

Text size
środa 2 wrzesień 2015
Dziś imieniny: Juliana Stefana

Copyright © 2015 StarszakiPlus.pl portal dla aktywnych 50+. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.