portal_linia

Z cyklu To moje ucho! Przyczyny niedosłuchów

Ocena użytkowników:  / 6
SłabyŚwietny 

Pierwsza grupa niedosłuchów to niedosłuchy przewodzeniowe. Ich przyczyna dotyczy tych części ucha, które przewodzą, przesyłają dźwięk do komórek słuchowych: małżowina, przewód słuchowy, błona bębenkowa, kosteczki słuchowe czyli ucho zewnętrzne i środkowe. Wymienię teraz najczęstsze przyczyny niedosłuchu przewodzeniowego:

1. Wrodzone wady przewodu słuchowego zewnętrznego i ucha środkowego np.: niewykształcenie małżowiny usznej bądź zarośnięcie przewodu słuchowego zewnętrznego. W takim przypadku zespół lekarzy ocenia, czy można daną wadę skorygować operacyjnie.

2. Ciała obce w przewodzie słuchowym zewnętrznym np.: u dzieci małe elementy zabawek wciśnięte do uszu. Czasem potrafią szczelnie zatkać ucho i wywołać niedosłuch przewodzeniowy. Ratunkiem jest oczywiście usunięcie przedmiotu przez laryngologa. 

3. Korki woskowinowe. Nasze przewody słuchowe wydzielają woskowinę, aby chronić i nawilżać ucho. Niektóre osoby mają jednak tendencję do nadmiernego wydzielania woskowiny, która może zatkać uszy. Dzieje się to najczęściej po kąpieli ? woda dostaje się do ucha i powoduje pęcznienie zalegającej w przewodzie woskowiny oraz szczelne zatkanie ucha. Pacjent ma wtedy wrażenie, iż nagle ogłuchł. Należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza w celu wyczyszczenia ucha. 

4. Nowotwory przewodu słuchowego zewnętrznego i ucha środkowego ? powodujące znaczne zwężenie przewodu słuchowego lub ograniczające ruchomość kosteczek słuchowych. 

5. Zapalenia przewodu słuchowego zewnętrznego,  przy których opuchlizna znacznie zwęża przewód słuchowy.

6. Zapalenia ucha środkowego. Zalegający w uchu środkowym płyn osłabia ruchomość błony bębenkowej i kosteczek słuchowych. Często występuje u małych dzieci z przewlekle chorymi migdałkami podniebiennymi. Niedosłuchy takie leczy się farmakologicznie jednak przewlekłe, nieleczone zapalenia ucha mogą trwale uszkodzić słuch. W obecnych czasach zapalenia ucha szybko się wykrywa i leczy jednak kilkadziesiąt lat temu przyczyniły się do poważnych uszkodzeń słuchu a nawet śmierci wielu pacjentów. 

7. Perforacje błony bębenkowej ? czyli otwory w błonie. Mogą być skutkiem urazu (wielu moich pacjentów ma perforacje po urazie głowy z czasów wojny) oraz zapaleń ucha środkowego (najczęściej z okresu dzieciństwa). Część takich otworów w zależności od ich wielkości i położenia na błonie może się zrosnąć!!! To bardzo ważne, gdyż pacjenci często mówią mi, że nie mogą mieć aparatów, bo mają zniszczone bębenki. Po obejrzeniu uszu okazuje się, że otwory się zasklepiły i można z powodzeniem stosować aparat słuchowy. Jednak tak dokładnie uszy może obejrzeć tylko lekarz bądź protetyk słuchu ? dlatego gorąco zachęcam do wizyt kontrolnych u laryngologów. Niektóre perforacje można leczyć także operacyjnie.

8. Zaburzenia drożności trąbki słuchowej. Jak Państwo pamiętacie, jest to kanalik łączący ucho środkowe z naszym gardłem. Co kilka sekund wpuszcza powietrze do ucha, aby ciśnienie po obu stronach błony było takie same. Jeżeli jego funkcja z jakiś przyczyn (zapalenie gardła, przerost migdałków, przewlekłe nieżyty nosa, alergie) jest osłabiona ? błona bębenkowa nie może się swobodnie ruszać, więc gorzej słyszymy. Chwilowo pomaga przełykanie śliny, ssanie cukierka lub ?odruch Valsalvy? (czyli próba dmuchnięcia przy zatkanym palcami nosie i zaciśniętych ustach) jednak zaleca się zgłoszenie do laryngologa. 

9. Otoskleroza ? choroba powadzi do unieruchomienia kosteczek słuchowych, przez co nie mogą  one przenosić dźwięku. Dotyczy głównie kobiet między 15-40 rokiem życia. Często pogorszenie słuchu następuje po porodzie. Nieznana jest dokładna przyczyna.  Najczęściej stosowane leczenie to zabieg chirurgiczny.

Druga grupa niedosłuchów ? to niedosłuchy odbiorcze. Dotyczą tych elementów narządu słuchu, które odbierają dźwięki ? czyli komórek słuchowych (w ślimaku), nerwu słuchowego (który przesyła dźwięki od komórek słuchowych do mózgu) bądź też samej kory mózgowej, która te dźwięki analizuje. Jest wiele czynników, które mogą wpłynąć na zniszczenie tych struktur.

Wymienię najczęstsze:

1. Leki ototoksyczne ? czyli leki, których skutkiem ubocznym może być uszkodzenie słuchu. 

Omówię je w kolejnym artykule.

2. Hałas ? długotrwała praca w hałasie, a nawet krótkotrwałe narażenie uszu na działanie bardzo dużego hałasu (wystrzał, wybuch) mogą trwale uszkodzić słuch, poprzez zniszczenie komórek słuchowych. Każdy z nas na pewno choć raz w życiu doświadczył uczucia świszczenia w uszach oraz zatkania, jakby słyszenia ?przez watę? po dłuższym pobycie w hałasie ? karnawał, ślub, koncert. Objawy te zazwyczaj trwają od kilku godzin do kilku dni ? jest to czasowy uraz akustyczny, odwracalny w skutkach. Jednak po wielokrotnym narażaniu słuchu na hałas takie urazy akustyczne mogą okazać się trwałe. Istnieje wiele czynników wpływających na powstanie urazu. Oczywiście poza jego siłą i czasem działania ważne są: płeć (kobiety są bardziej odporne), wiek (osoby młodsze są bardziej odporne), choroby współistniejące oraz wrażliwość własna człowieka (są osoby bardziej i mniej podatne na hałas). Osoby pracujące w hałasie powinny zostać wyposażone w słuchawki ochronne. Ponadto błędne jest myślenie, że zaprzestanie pracy w hałasie całkowicie zatrzyma postępujący niedosłuch ? należy nadal regularnie kontrolować słuch. W chwili obecnej najbardziej narażone na uraz akustyczny są osoby młode słuchające głośnej muzyki przez słuchawki. Skutki wpływu hałasu na ich słuch odczują dopiero za kilka lat.

3. Infekcje wirusowe: świnka, odra.

4. Uraz ciśnieniowy ? dotyczy głównie nurków.

5. Zatrucie tlenkiem węgla, metalami ciężkimi, pestycydami. 

6. Przewlekłe zapalenia uszu, które z ucha środkowego przeszły do ucha wewnętrznego i trwale uszkodziły słuch. 

7. Cukrzyca, choroby nerek oraz choroby układu krwionośnego wpływające na ukrwienie ucha.

8. Wylew, tętniak lub nerwiak nerwu słuchowego ? leczone operacyjnie. 

9. Wiek pacjenta. Istnieje pojęcie ?głuchoty starczej? czyli wynikającej z procesu naturalnego starzenia się i obumierania komórek słuchowych, co trwa już od 20-go roku życia.  Nazwa nie jest trafna ? po pierwsze obraźliwa dla osób w dojrzałym wieku. Po drugie sugeruje, iż pacjent jest głuchy ? a to nie prawda. Główne objawy postępującej ?głuchoty starczej? to pogłębiające się problemy ze zrozumieniem. Pacjent słyszy mowę jednak niewyraźnie, nieostro, niedokładnie. Końcówki wyrazów się zlepiają, a objawy pogarszają się w hałasie, podczas rozmowy w grupie, podczas oglądania TV. Mimo, iż obniżenie słuchu jest pewną normą dla wieku, nie oznacza to, że pacjent musi funkcjonować z niedosłuchem. Często moi klienci mówią: ?skoro to norma dla wieku, to niech tak będzie?. Z wiekiem pogarsza nam się także wzrok ? i wtedy każdy kupuje okulary. Tak samo powinno być ze słuchem. 

10. Choroba Meniere'a. Objawy to niedosłuch (o zmiennym nasileniu ? raz lżejszy, raz głębszy), napadowe zawroty głowy, pocenie się, nudności, wymioty oraz szum w uszach. Przyczyna to wodniak błędnika ? czyli narządu równowagi połączonego jak wiadomo z narządem słuchu. Oba narządy wypełnione są płynem, który w tej chorobie ma nieprawidłową ilość bądź skład. 

11. Nagła głuchota ? jest to nagłe całkowite lub częściowe obniżenie poziomu słuchu o jak dotąd niepoznanej przyczynie. Często towarzyszą jej szumy uszne i zawroty głowy. Pacjenci powinni jak najszybciej zgłosić się do lekarza, najlepiej na ostry dyżur. Często podanie leków w pierwszej dobie po zdarzeniu może znaczenie polepszyć słuch. Łatwo jest pomylić nagłą głuchotę z zatkaniem ucha przez woskowinę, które także często zaczyna się nagle ale głównie po kontakcie z wodą (jak opisywałam powyżej - woda podczas kąpieli powoduje pęcznienie woskowiny i zatkanie ucha).

      Podsumowując: większość niedosłuchów przewodzeniowych można wyleczyć bądź usunąć ich przyczyny. Natomiast większość niedosłuchów odbiorczych można jedynie skorygować przy pomocy aparatów słuchowych. Jeżeli czujecie Państwo pogorszenie słuchu, radzę udać się do laryngologa i protetyka słuchu, którzy sprawnie ocenią, czy można dany niedosłuch wyleczyć, czy też nie. Miałam wiele przypadków pacjentów, którzy miesiącami nie chcieli odwiedzić protetyka słuchu tłumacząc się: ?Po co mam komuś zawracać głowę ? nie słyszę, bo mam swoje lata. Nic się nie da zrobić?. Nic bardziej mylnego ? często samo czyszczenie uszu całkowicie lub częściowo przywracało słuch. W pozostałych przypadkach założenie aparatów słuchowych umożliwiło powrót do czynności, które pacjenci dawno porzucili z powodu niedosłuchu ? słuchanie radia, muzyki, oglądanie TV, rozmowy z sąsiadami, samodzielne zakupy.

Text size
wtorek 4 sierpień 2015
Dziś imieniny: Dominika Jana

Copyright © 2015 StarszakiPlus.pl portal dla aktywnych 50+. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.